Uczeń i Mistrz, Józef Szermentowski - Franciszek Kostrzewski - dwaj wybitni realiści, prekursorzy tego nurtu w Polsce, spotkali się w Kielcach gdzie kiedyś tworzyli pejzaże naszego regionu. Muzeum Narodowe, kupiło dwa drogocenne dzieła artystów, te wzbogacą kolekcję tworzoną od lat.

Obrazy "Połów ryb" - Franciszka Kostrzewskiego, oraz "Wspomnienie"- Józefa Szermentowskiego to dwa dzieła, które wzbogacą, kolekcję Muzeum Narodowego w Kielcach. W sumie w placówce znajduje się 9 prac Franciszka Kostrzewskiego, a Józefa Szermentowskiego 35. Obaj malarze, to przedstawiciele polskiego realizmu. - To jest nurt bardzo istotny dla polskiego ale i europejskiego malarstwa. Artyści w tym czasie odchodzili od malowania wielkich, arystokratycznych postaci, od czerwieni i złota na obrazach - mówi Ilona Daria Dyktyńska, wicedyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach.
 
Dzieła o wartości ponad 150 tysięcy złotych, pochodzą z prywatnych kolekcji. Udało się je kupić dzięki dotacji z programu 'Kolekcje muzealne" Ministerstwa Kultury. - Część, środków udało się pozyskać w tym programie. Natomiast dużą część, bo ponad 70 tys. uzyskaliśmy od samorządu - informuje dr hab. Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach.
 
Oba obrazy, wkrótce wyjadą do Szczecina - gdzie oglądać  je będzie można na Zamku Książąt Pomorski. Tam na czas remontu kieleckiej placówki trafiła większość dzieł. Do Kielc powrócą wiosną, kiedy już po metamorfozie zostanie otwarta nowa "Galeria malarstwa Polskiego".