Zmiany komunikacyjne szykują się w Skarżysku-Kamiennej. Jest już pozwolenie na rozpoczęcie prac modernizacyjnych przy dworcu PKP. W mieście nad Kamienną powstanie też tunel i nowy wiadukt.

Powstał w 1885 roku, dziś jest jednym z symboli miasta - miasta kolejarzy, bo tak nazywane jest Skarżysko. To jeden z najważniejszych punktów na kolejowej mapie Polski. Łączą się tu szlaki północ-południe i wschód-zachód. Dworzec i otoczenie budynku dawną chlubę ma już jednak za sobą. By dostać się na perony lub na drugą stronę, podzielonego torami miasta, trzeba pokonać archaiczną kładkę. - Od zawsze tędy chodzę i już dla mnie to nic dziwnego, ale dla osób starszych to jest duży problem - mówi jeden z mieszkańców. Już niebawem w miejscu kładki powstanie pieszo-rowerowy tunel, tak by nie trzeba było już nosić jednośladów nad torami.
 
Modernizację przejdzie też zabytkowy budynek dworca. Ma zachować architektoniczny charakter, ale w środku być nowoczesny - zapewniają kolejarze. "Budynek zostanie dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych i z ograniczonymi możliwościami poruszania się i niedowidzących (...) W budynku zaplanowano m.in. przestrzeń pod poczekalnie, kasy biletowe, toalety i pomieszczenie wyposażone w przewijak" - czytamy w komunikacie PKP S.A.
 
Kolejarze mają już zgodę na rozpoczęcie prac, ale jeszcze nie wyłonili firmy, która je wykona. To ma nastąpić w tym roku. Wraz z nowym dworcem powstać ma też parking dla ponad sto aut. - To są tylko niektóre inwestycje, które będą realizowane w okolicach dworca, także bardzo duża satysfakcja, że udało się gminie czy spółkom PKP pozyskać środki na tego typu inwestycje - mówi Andrzej Brzeziński, wiceprezydent Skarżyska-Kamiennej.

Bo gmina dostała ponad 30 milionów złotych z unijnej kasy na budowę wiaduktu drogowego, który ma zastąpić ten wysłużony obiekt. Prace potrwają trzy lata. Wcześniej, bo już w przyszłym roku modernizację czeka dworzec kolejowy.