Duże pieniądze trafiły do świętokrzyskich samorządów na rozbudowę infrastruktury drogowej. Dziś ogłoszono listę zadań, które zyskały wsparcie z rządowego programu. W Świętokrzyskiem zrealizowanych zostanie w sumie dziesięć projektów.

Nowe hale rosną jak na drożdżach. W Jędrzejowie chętnych do inwestowania nie brakuje. Zachęcają ulgi, bo te tereny włączono do krakowskiej strefy ekonomicznej. Ale by firmy mogły funkcjonować i się rozwijać potrzebna jest też droga. I to z prawdziwego zdarzenia. - Planujemy budowę potężnej drogi, drogi zbiorczej, 700 metrów z nowymi mostami, z nowym wejściem w ulicę Partyzantów no i obsłużenie terenów inwestycyjnych za pomocą tej drogi - informuje Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa.

Koszt budowy, wynoszący ponad siedem milionów złotych przekracza jednak możliwości gminy. Rozwiązaniem okazało się dofinansowanie. Bo Jędrzejów dostał dziś z rządowej kasy pięć milionów złotych wsparcia z programu Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów. Dzięki temu droga powstanie jeszcze w tym roku.

Dziś mieszkańcy Koralowej, Kryształowej i Brylantowej w Morawicy codziennie jeżdżą gruntową trasą. - Są wyboje, są dziury to masakra - mówią mieszkańcy. Dwa i pół miliona złotych z rządowej dotacji pozwoli na budowę drogi i zapewni mieszkańcom dojazd do posesji. - Droga będzie kompleksowa, czyli łącznie z chodnikami, kanalizacją burzową, także będzie kompleksowo rozwiązany problem infrastruktury tam - zaznacza Marian Buras, burmistrz Morawicy.

Promesy dostało dziś w sumie 10 świętokrzyskich gmin i powiatów. - Te środki będą ogromnym wsparciem dla samorządów w przebudowie, budowie dróg lokalnych, tych dróg, które stanowią krwiobieg powiatów, gmin, ten krwiobieg gospodarczy - podkreśla Anna Krupka, poseł RP, PiS.

Świętokrzyskie z pierwszej, pilotażowej edycji programu na rzecz rozwoju i konkurencyjności regionów dostało 25,5 miliona złotych. Rząd już zapowiada, że jesienią do samorządów trafią kolejne pieniądze.