To jedyny taki atlas anatomii w Polsce. Stworzony przez studentów dla studentów. Na razie w fazie testów, ale za kilka miesięcy dostępny będzie dla każdego.

Atlasów do nauki anatomii dla przyszłych medyków, jest sporo. Jednak wszystkie, jak podkreślają studenci, mają jedną wadę. - To czy rysunki są robione przez grafików odręczne, czy robione komputerowo, to nadal niczego nie zmienia, bo to nie jest prawdziwy preparat, to jest tylko ilustracja - mówi Arkadiusz Bociek, student wydziału Lekarskiego UJK. - Atlasy, które nam się oferuje w formie papierowej, nie sprawdzają nasze wiedzy w praktyce, i nam się wydaje, że wszystko opanowaliśmy a potem w trakcie egzaminu wychodzi na to, że jednak nie - dodaje Olga Frieman, studentka wydziału Lekarskiego UJK.

Jak podkreślają studenci - potrzeba matką wynalazków. Stworzyli atlas do nauki anatomii jakiego jeszcze nie było. Zawarte w nim preparaty, przedstawiają prawdziwe tkanki. - Te ograniczenia prawne, pokazują też nasz problem z dostępnością do preparatu. My absolutnie nie możemy mieć zdjęć preparatów, a oficjalnie takich nie ma, bo nikt ich nie robi. Tu zaczyna się nasza historia, bo my uzyskaliśmy odpowiednie zgody i zrobiliśmy te zdjęcia - podkreśla Arkadiusz Bociek, student wydziału Lekarskiego UJK.

"Szpilki Anatomiczne" - to prosta w obsłudze, intuicyjna aplikacja na komputer lub telefon. Uczy w trzech językach, ma też wiele dodatkowych opcji, jak np. tryb egzaminu. - Wygląd to tak naprawdę jak na egzaminie końcowym, czyli student musi odpisać strukturę w wybranych językach w zależności jak wymaga od niego uczelnia - mówi Ewa Mańka, studentka wydziału Lekarskiego UJK. Wykonanie kilkuset zdjęć, i przygotowanie przejrzystej i prostej w obsłudze aplikacji zajęło studentom blisko rok. Władze uczelni nie kryją dumy. - Ma wpływa na jakość dydaktyki - uważa prof. zw. dr hab. Stanisław Głuszek, Prorektor ds. Medycznych UJK.

Aplikacja jest tak innowacyjna, że już interesują się nią inne uczelnie medyczne. - Już prowadzimy rozmowy, z dyrektorami Bibliotek Uniwersyteckich w Polsce, którzy mogą zakupić tą aplikację i udostępnić ją bezpłatnie dla studentów - informuje Monika Mazurkiewicz, Dział Innowacji i Transferu UJK.

W przyszłości odpłatny dostęp do aplikację "Szpilki Anatomiczne", będzie możliwy dla każdego, a już od nowego roku akademickiego korzystać z niej bezpłatnie będą mogli studenci UJK.