Dla ludzi ta choroba nie jest groźna, ale jeśli zostanie wykryta u zwierząt trzeba będzie zlikwidować wszystkie hodowle w promieniu 10 kilometrów. Afrykański pomór świń. Choć do tej pory w naszym regionie nie odnotowano żadnego przypadku, zagrożenie jest realne. Rolników ostrzegał dziś przed nim Świętokrzyski Lekarz Weterynarii na specjalnej konferencji w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.

Tylko w ostatnim tygodniu marca na terenie Polski odnotowano kolejnych 70 przypadków zachorowań na afrykański pomór świń. W tym po raz kolejny za naszą miedzą - na Lubelszczyźnie i na Mazowszu.

Czesław Klimczak trzodę chlewną hoduje od 30 lat. Dziś ma 170 sztuk. Według niego jedynym sposobem na uchronienie się przed ASF, jest zwiększenie odstrzału dzików. Ale według służb weterynaryjnych odstrzał dzików - walce z ASF - nie ma kluczowego znaczenia. - Większość ludzi zrzuca odpowiedzialnośc na dziki, na myśliwych... Ale największym niebezpieczeństwem jest człowiek działający umyślnie i nieumyślnie - mówi dr Bogdan Konopka, Świętokrzyski Lekarz Weterynarii.

Szczepy afrykańskiego pomoru świń można przenieść nawet na butach - jeśli chodzi się po lesie a następnie wchodzi się do chlewni. Dlatego teraz każdy hodowca musi przestrzegać zasad tak zwanej bioasekuracji. - Ta bioasekuracja w dużych fermach już istnieje. Problem jest z tymi mniejszymi - uważa Jerzy Pośpiech, p.o. dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.

Bioasekuracja wiąże się oczywiście z pewnymi wydatkami. Każde gospodarstwo będzie musiało być wyposażone między innymi w maty dezynfekujące. - Bioasekuracja musi być wprowadzona, nie mamy co do tego żadnych obiekcji. Chcielibyśmy jednak aby ten proces był rozłożony w czasie - apeluje Zdzisław Wójcik ze Świętokrzyskiej Izby Rolniczej.

Służby weterynaryjne kontrole w gospodarstwach rozpoczną za dwa tygodnie. Rolnicy, którzy nie zdążą z dostosowaniem chlewni na początek zostaną tylko upomnieni.

Na terenie Polski do tej pory stwierdzono do tej pory 1800 przypadków afrykańskiego pomoru świń.
Zobacz materiał filmowy przygotowany przez Monikę Gałązkę.