W marcu obchodzimy Światowy Tydzień Mózgu. To najpotężniejszy superkomputer świata. Zbudowany ze stu miliardów elementów i opracowany przez naturę. Przy tej okazji warto wiedzieć jak o niego dbać, i co może mu zaszkodzić.

Mózg - "komputer" ludzkiego życia. Źródło myśli, uczuć, zachowań. Źródło naszego "ja". Mózg waży około półtora kilograma. Zbudowany z galaretowatej tkanki, stanowi centrum dowodzenia ludzkiego ciała. - Mózg przez ewolucję doszedł do takiego poziomu rozwoju, który w zasadzie u człowieka w szczególności zawiaduje tymi wszystkimi czynnościami, stanowiącymi naszą emanację - mówi dr n. med. Jacek Gołębiowski, Klinika Neurochirurgii WSZZ w Kielcach.

Eksperci porównują mózg do każdego innego mięśnia. Trzeba go ćwiczyć - żeby był w formie. Sposobów jest mnóstwo. - Praktykując działania umysłowe różnego typu, poprzez czytanie przede wszystkim, poprzez podejmowanie różnego rodzaju wyznań sprawiających, że przyswajamy co raz to bardziej nowe umiejętności, sprawiamy że ten mózg jest bardziej plastyczny, elastyczny i dłużej nam służy - podkreśla dr n. med. Jacek Gołębiowski, Klinika Neurochirurgii WSZZ w Kielcach.

A mózgowi służy... sport. Głównie joga i taj-chi.
Im bardziej skomplikowane czynności wykonujemy - tym lepiej. Ale podstawą i tak jest... nauka i ćwiczenie pamięci - czytanie i powtarzanie. Im więcej książek - tym lepiej.

Z kolei im więcej używek - tym gorzej. Mózg źle na nie reaguje i to mu... szkodzi. - Na pewno złą dietą, w tym złą dietą w postaci różnego typu używek, które degradują umysł. Na pewne przewlekłe stosowanie alkoholu - w dużych ilościach oczywiście, bo nie w małych. Na pewno stosowanie różnego rodzaju modnych dopalaczy - zaznacza dr n. med. Jacek Gołębiowski, Klinika Neurochirurgii WSZZ w Kielcach.

Lekarze mówią wprost - po operacji mózgu, pacjent, który stosuje używki znacznie dłużej dochodzi do zdrowia. Często nie wraca już do pełni sił. Pacjent, który swój mózg ćwiczy, już po kilku dniach może być... w formie.