Centralny Ośrodek Przygotowań dla Łuczników chce stworzyć kielecki klub Stella. Na Słowiku mogliby się przygotowywać do startów reprezentanci kadry olimpijskiej i paraolimpijskiej. Jednak by słowa przekuć w czyny niezbędny jest remont obiektu. W ostatnich dniach wizytowali go radni z komisji sportu, turystyki i promocji miasta.

To może być strzał w dziesiątkę. Centralny Ośrodek Przygotowań dla Łuczników byłby jedynym tego typu w kraju. – Myślę, że mamy jedne z najlepszych warunków w Polsce do uprawiania łucznictwa. Są swietne tory otwarte, jest hala do naszej dyspozycji 24 godziny na dobę… Mamy się czym chwalić – mówi Maciej Fałdziński, zawodnik Stelli Kielce.

Problemem są jednak nie remontowane od lat pokoje hotelowe i przeciekający dach hotelowego budynku. – Elementem, który zniechęca do przyjazdu tutaj na zgrupowanie jest hotel, baza i zaplecze tego hotelu – przyznaje Arkadiusz Ponikowski, trener Stelli.

Klub Stella Kielce jest stowarzyszeniem. Obiekt dzierżawi od miasta. – Umowa użyczenia, którą jest zawarta z władzami miasta Kielce wskazuje, że źródłem dochodu na działalność sportową jest działalność hotelowo-gastronomiczna – wyjaśnia Ryszard Barwinek, prezes klubu Stella.

Tyle, że w obecnych warunkach o zarabianiu nie ma mowy. - Od 1986 roku, gdy była oddana do użytku tamta część obiektu, nie było tam żadnego remontu – mówi Wiktor Pyk, wiceprezes klubu.

Klub chciałby przejąć obiekt. To otworzyłoby możliwość wzięcia kredytu hipotecznego na wyremontowanie hotelu. Kolejnym krokiem miałyby być starania o utworzenie Centralnego Ośrodka Przygotowań. Pomysł na reaktywację już został przedstawiony radnym z komisji sportu, turystyki i promocji miasta. – Tradycja łucznictwa w Kielcach jest ogromna, klub Stella ma wielkie sukcesy… Jednak uważam, że to miasto powinno tutaj zainwestować – komentuje Robert Siejka, radny. – Pomysł jest trafny, zależałoby nam jednak żeby ten ośrodek nadal był we władaniu miasta – dodaje radny Jacek Wołowiec.

Dlatego komisja jednogłośnie zdecydowała, że najpierw wystąpi do prezydenta Kielc o opinię w tej sprawie. Radni chcą, by to miasto podjęło ewentualne rozmowy z ministerstwem sportu dotyczące możliwości stworzenie Centralnego Ośrodka Łuczniczego.

Zobacz materiał przygotowany przez Monikę Gałązkę.