W całym kraju tysiące osób czeka na przeszczep serca, płuc czy nerki. Decydują rodziny dawców. Jednak w świętokrzyskiem taki dar to rzadkość. W minionym roku tylko w 9 przypadkach rodziny powiedziały... tak.

Sztuczna nerka. To maszyna, ale utrzymuje chorych przy życiu. Jan Sikora do stacji dializ wrócił po 15 latach. - To się wali sufit na głowę, jak człowiek się dowiaduje, że człowiek musi wrócić na stację dializ, dojeżdżać - mówi Jan Sikora. Najpierw była niewydolność nerek, później przeszczep. Teraz - znowu choroba i powrót do przeszłości. Mężczyzna czeka na wpisanie na listę oczekujących... na życie. - Chciałbym, ale to nie ode mnie zależy. Jest to wiele czynników się składa na ten fakt. Przede wszystkim to dawca - dodaje Jan Sikora.

Dawca - słowo klucz. Słowo, za którym kryje się... drugi człowiek. Potencjalnym dawcą może zostać osoba u której stwierdzono śmierć mózgu. Decyzję o pobraniu narządów podejmuje rodzina. - To co się właśnie w mediach często słyszy, że ktoś czeka na wątrobę, no on czeka na dawcę, prawda, na kogoś kto niestety zmarł. I kto może być dawcą, i który może uratować życie. No jeżeli my widzimy tutaj szansę pomocy, pomocy takim ludziom i słyszymy od rodziny że "nie bo nie", no to jest to taka troszkę bezsilność - mówi lek. med. Igor Szydłowski, Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach.

Pomóc najbliższym w podjęciu decyzji, może oświadczenie woli. To dokument, w którym zgadzamy się na pobranie naszych narządów po śmierci. To może ułatwić najbliższym podjęcie decyzji o... przekazaniu życia.

W ubiegłym roku w świętokrzyskiem doszło do 9 pobrań. Zdaniem wiceministra zdrowia - to niewiele. Ale żeby było więcej, konieczna jest aktywizacja powiatowych lecznic. - Wszystko jest w rękach ludzi, w rękach koordynatorów szpitalnych, którzy muszą umieć rozmawiać z rodzinami osób ze stwierdzoną śmiercią mózgu - mówi Marek Tombarkiewicz, wiceminister Zdrowia.

W całym kraju, rocznie przybywa około 2 tysięcy osób z nieodwracalną niewydolnością narządu. Przybywa osób, których życie może uratować... tylko przeszczep.