Elektroniczne usługi wprowadza coraz więcej instytucji. Do zmian przygotowują się też doradcy rolniczy i pracownicy gmin. Docelowo wszystkie wnioski o przyznanie unijnych funduszy będą składane elektronicznie. Wszystko po to, by pomóc rolnikom w wyścigu po unijne pieniądze.

E- wnioski to dla rolników nowe rozwiązanie, ale jak sami wielokrotnie udowodnili, nie ma dla nich rzeczy niemożliwych. Mimo, że dopiero uczą się korzystać z Internetu, to przekonują, że e-wnioski - to bardzo dobry pomysł. - Nie będzie problemu, elektronicznie będzie łatwiej i szybciej - twierdzi Jan Koryciński, rolnik z Łysakowa Drugiego.

Na razie wypełniania e-wniosków będą się uczyć pracownicy Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Przygotowują się także pracownicy gmin. W Imielnie prawdopodobnie, powstanie stanowisko obsługi dla tych, którzy w domach, mają słaby zasięg sieci. Choć wójt gminy, przekonuje, że wszystkie miejscowości mają do niej dostęp.

W świętokrzyskiem jest prawie 1,5 tysiąca kilometrów sieci światłowodowej. Dzięki 160 milionom złotych- szybki Internet pojawi się w kolejnych domach, a to usprawni składanie wniosków.

Najsłabszy zasięg jest w południowej części województwa. E-wnioski będą musieli złożyć rolnicy także z tamtych powiatów. W sumie z dopłat bezpośrednich korzysta w regionie 80 tysięcy rolników.