W ciągu dwóch lat do powiatu starachowickiego trafiło 25 milionów złotych na inwestycje drogowe. Prace nabrały tempa dzięki wsparciu z rządowego programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej.

Gmina Mirzec. Droga powiatowa: Osiny - Mokre Niwy – Krupów. Ostatnio położono tu ponad 3 i pół kilometry nowej nawierzchni, przy poboczach pojawiły się też chodniki. To zupełnie nowa jakość i większe bezpieczeństwo. - Ta droga powiatowa to wizytówka powiatu starachowickiego na krańcu województwa świętokrzyskiego. Pokazuje jak powiat i gmina się rozwijają - komentuje Mirosław Seweryn, wójt gminy Mirzec. - Mieszkańcy borykali się tutaj z podtopieniami, przy budowie tej drogi zadbano o odwodnienie - dodaje Jan Zawisza, wiceprzewodniczący Rady Gminy w Mircu.

Już wkrótce bezpieczniej i wygodniej będzie także w Stykowie w gminie Brody. Most w tej miejscowości na gruntowny remont czekał kilkadziesiąt lat. Teraz zostanie wzmocniony i poszerzony. Pojawi się nowa nawierzchnia i barierki. Zakończenie prac zaplanowano za tydzień.

Kilka kilometrów dalej leżą Krynki Brody. W ciągu roku wykonano prawie 2 i pół kilometra trasy, ścieżki rowerowe, parking. W przyszłym drogowcy wejdą na kolejny odcinek. - Ponad 4 kilometry pięknej drogi w gminie Brody zbudowane będzie dzięki rządowym pieniądzom. Samorządu nie byłoby stać na tak kosztowne inwestycje - mówi Danuta Krępa, starosta starachowicki.

W sumie inwestycje drogowe w gminach Mirzec i Brody kosztowały ponad 11 milionów złotych. Połowa to dofinansowanie z rządowej kasy. - Ważne jest to że tutaj trafiają pieniądze, które są dobrze inwestowane. To przyczynia się rozwoju powiatu starachowickiego, czyli tej Polski lokalnej - dodaje Krzysztof Lipiec, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Samorząd otrzymał wsparcie między innymi z programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej oraz z Rezerwy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Zobacz materiał przygotowany przez Elżbietę Dziewięcką-Mąkosę.