Wciąż obowiązuje zakaz spożywania wody w 9 miejscowościach w gminie Strawczyn. Podczas rutynowej kontroli w wodzie wykryto bakterie grupy coli. To kolejny taki przypadek w ostatnim czasie.

Informację o skażeniu wody z wodociągu Ruda Strawczyńska pracownicy Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Kielcach ujawnili w sobotę, po rutynowej kontroli. Pojawiły się wówczas ostrzeżenia, że woda nie nadaje się do picia. Mieszkańcom przekazano butelkowaną wodę, samorząd w beczkowozach rozwozi także wodę dla zwierząt. Taka pomoc potrzebna była m.in. w gospodarstwie Józefa Chruściaka. Mężczyzna hoduje bydło. Jego stado liczy 70 sztuk. - No nie da sie inaczej, jak była woda zdatna do użytku, to zwierzęta korzystały z poideł. To nieciekawa sytuacja - komentuje gospodarz.

Zakaz spożywania wody dotyka około tysiąca gospodarstw w 9 miejscowościach. Wodociągi są płukane a woda - chlorowana. Trwa ustalanie jak doszło do skażenia wody. - Skąd to się dostało do wodociągu? Wodę pobieramy z głębokości 150 metrów, to raczej nie ze studni. Być może jakaś awaria sieci, o której my możemy nie wiedzieć - zastanawia się Grzegorz Gad, kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej w Strawczynie.

To pierwszy przypadek skażenia wody w gminie Strawczyn. Ale władze gminy chcą dmuchać na zimne i deklarują, że zainwestują w sieć monitoringu. - Zabezpieczyliśmy środki w budżecie na rok następny - zapewnia wójt gminy Tadeusz Tkaczyk.

Gmina Strawczyn jest skanalizowana w 80 procentach. Wodociąg w Rudzie Strawczyńskiej jest kontrolowany 5 razy w roku. - Tak nakazuje ustawa - wyjaśnia Robert Orzechowski z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach.
Specjaliści przyznają jednak, że kontrole tego typu powinny być częstsze. Zwłaszcza w małych sieciach wodociągowych. - Te wodociągi mają już po 30-50 lat i trzeba je modernizować - dodaje Robert Orzechowski.

To czy woda w Strawczynie jest zdatna do picia okaze sie jutro. Wtedy będą znane wyniki dzisiejszych próbek.

W tym roku w całym województwie doszło do 60 przypadków skażeń wody. Przez cały ubiegły rok było 56 takich przypadków.

PROBLEMY Z WODĄ W MÓJCZY
Skażona woda jest również w podkieleckiej Mójczy. I po raz kolejny w ostatnich tygodniach. Jutro mają być znane wyniki próbek pobranych do badania. Natomiast dziś o tym problemie dyskutowali radni Daleszyc. Na sesję przyszli też mieszkańcy.

Zobacz nasze materiały filmowe (2) - z gminy Strawczyn, oraz gminy Daleszyce.