Rozpoczęły się dwudniowe uroczystości pogrzebowe bp. seniora Kazimierza Ryczana. Dziś w Bazylice Katedralnej odprawiono żałobną mszę święta w jego intencji.

W ostatniej drodze do bazyliki katedralnej biskupa seniora Kazimierza Ryczana żegnali kapłani, siostry zakonne, rodzina i wierni. O godzinie 17 w bazylice rozpoczęła się msza żałobna. Przewodniczył jej kardynał Stanisław Dziwisz, były sekretarz papieża Jana Pawła II. Wśród duchownych był także prymas Polski Wojciech Polak.

Homilię podczas nabożeństwa wygłosił biskup Jan Piotrowski, ordynariusz diecezji kieleckiej. - Bronił krzyża w przestrzeni życia publicznego i społecznego, mając świadomość, że to jego święty obowiązek jako gorliwego patrioty i Polaka. Kto broni Chrystusa, broni prawdy - mówił bp. Piotrowski o swoim poprzedniku.

Po mszy żałobnej odbyły się nieszpory w intencji zmarłego, pod przewodnictwem ks. bp. Mariana Florczyka. Po nich zaplanowano czuwanie modlitewne - do godziny 23.00.

We wtorek uroczystości rozpoczną się o godz. 13.30 w kościele Świętej Trójcy. Stamtąd kondukt żałobny przejdzie do bazyliki katedralnej. Msza pogrzebowa rozpocznie się o 15, wstęp do katedry tylko za specjalnymi zezwoleniami. Dla wiernych na placu Jana Pawła II zostanie ustawiony telebim.

W związku z pogrzebem biskupa seniora diecezji kieleckiej ks. Kazimierza Ryczana, TVP3 Kielce przygotowała specjalny program. Bezpośrednią relację z uroczystości pogrzebowych będą mogli Państwo oglądać na naszej antenie jutro od godziny 14.

Zobacz materiał przygotowany przez Elżbietę Dziewięcką-Mąkosę.