Wyjątkowy duszpasterz i wyjątkowy człowiek. Tak biskupa Kazimierza Ryczana wspominali dziś wierni diecezji kieleckiej. W katedrze wystawiono księgę kondolencyjną, ale pamięć o byłym ordynariuszu zachowała także nasza kamera.

To dzień pamięci i wspomnień o biskupie Kazimierzu Ryczanie. Wierni, przywołują miedzy innymi niezwykły talent Biskupa w głoszeniu kazań. Kazań, które docierały do każdego. Dziś wierni biskupowi seniorowi składali podziękowania. W kieleckiej Katedrze wystawiono księgę kondolencyjną. Nie brakowało ciepłych słów i wzruszeń. A wśród nich:

"Podziękowałam za wszystkie lata jego obecności z nami w kościele kieleckim"
"Jako ministrant pamiętam go, jako człowieka skupionego na liturgii"


Ministranci i wierni wspominali także byłego ordynariusza przed kamerą TVP3 Kielce:

"Jego kazania były dla nas drogowskazem"
"Zawsze go spotykałem, jako człowieka, który był uśmiechnięty"
"Niech go bóg wynagrodzi i prowadzi"


Dziś Kazimierza Ryczana wspominano w kościołach całej diecezji. Odczytywano list biskupa Jana Piotrowskiego o życiu i śmierci Biskupa Ryczana.

"Zmartwychwstanie Pana Jezusa jedyne źródło naszej nadziei na życie wieczne pozwala nam wyobraźnią wiary sięgać znacznie dalej niż horyzont ziemskiego życia, jednak każda śmierć dotyka nas z bólem"

Wspominali w Kielcach, ale wspominali też na Jasnej Górze. - Nie ma już z nami biskupa Kazimierza Ryczana, duszpasterza ludzi pracy - mówił dziś na Jasnej Górze, Piotr Duda przewodniczący NSZZ Solidarność.

Uroczystości pogrzebowe Biskupa Seniora rozpoczną się jutro o 16 w Domu Biskupim. Tam wystawiona będzie księga kondolencyjna. Potem trumna z ciałem zostanie przeniesiona do kieleckiej katedry, gdzie Mszę świętą odprawi kardynał Stanisław Dziwisz. Po niej wieczorne czuwanie.

Msza święta pogrzebowa w bazylice katedralnej we wtorek o godzinie 15. Będzie transmitowana także na telebimie na placu Jana Pawła II. Trumna z ciałem zostanie złożona w krypcie Biskupów Kieleckich.

"Księże Biskupie dziękuję Ci za tę posługę"