Takiej uczty smakowej koneserzy wina w naszym regionie jeszcze nie mieli. W Busku Zdroju trwa pierwszy Świętokrzyski Festiwal Wina. W programie prezentacja trunków i zasady ich serwowania, a przede wszystkim promocja regionalnych winnic.

Szerszy kieliszek do czerwonego, węższy - do wina białego. Podajemy lekko schłodzone. W zależności od otoczenia. Wino najpierw oceniamy wzrokowo - jego barwę i klarowność.  Później wąchamy, by ocenić aromat. Łukasz Ostrowski, znawca wina, ocenia produkty świętokrzyskich winnic wysoko. - Jak się próbuje win z ostatnich roczników 2015 i 2016 to są to dobre jakościowo wina, zrobione z regułami sztuki - mówi Łukasz Ostrowski, magazyn "Wino"

Wino idealne dla siebie najlepiej wybrać podczas degustacji. Dlatego najlepiej kupować je w winnicy. Na przykład w okolicy Opatowa, Sandomierza czy Rytwian. - Winiarz opowie o procesie, o produkcji, każde wino przedstawi. A przede wszystkim winiarze też doradzają, do czego też dane wina smakują - mówi Maciek Glinka, Terra Winnica Smaku.

Właśnie dlatego w Hotelu Bristol w Busku-Zdroju zorganizowano Pierwszy Świętokrzyski Festiwal Wina. To doskonała okazja, by poznać tajniki winnego savoir-vivre. - Chciałem dowiedzieć się czegoś więcej o winie, spróbować wina z lokalnych winnic. Generalnie interesuje mnie wino czerwone - mówi Filip Służalski. - Jest takie lekkie, pachnące - po prostu mnie bardzo odpowiada. Ja lubię wina nie bardzo słodkie - dodaje Jadwiga Piechniak.

Inne wino weźmiemy na piknik, a inne wypijemy do uroczystej kolacji. Czerwone wino najlepsze jest do mięsa, a białe do ryby. Ale nawet zdaniem winiarzy - najważniejszy jest nasz własny gust.