Tylko w naszym regionie rocznie na raka piersi umiera ponad 200 kobiet. Lekarze na różne sposoby zachęcają panie do badań profilaktycznych. Były już bezpłatne autobusy jeżdżące po gminach, zaproszenia rozsyłane pocztą i prezenty dla pań. Świętokrzyskie Centrum Onkologii rozpoczyna nowy, profilaktyczny program. Specjalny autobus przyjedzie po chętne na badanie kobiety, jak również odwiezie. ŚCO zapewnia również, w razie konieczności, opiekę nad dzieckiem.

Pierwsza zorganizowana grupa pań przyjechała z urzędu miasta w Starachowicach. W pracy dostały dzień wolny. Urzędniczki w Świętokrzyskim Centrum Onkologii wykonają cytologię i mammografię. Bez kolejek. Chodzi o to, by maksymalnie ułatwić pacjentkom zgłoszenie na badania. Bus przywozi panie do ŚCO, a później odwozi do domu. Wystarczy, że chętnych na badania będzie, co najmniej pięć osób. - Żeby nie było tych wymówek - no nie mam, czym dojechać, miałabym czas. Proszę bardzo - zdecydowały się Panie, ŚCO puka do drzwi - jedziemy! – mówi prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

By umówić się na badanie wystarczy zadzwonić na infolinię Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. A to nie koniec udogodnień. - Jeśli panie mają pod opieką osoby niesamodzielne - małe dziecko, czy osobę z niepełnosprawnością, wynajmujemy również opiekę do tej osoby – informuje Izabela Opalińska, rzecznik prasowy ŚCO.

Program profilaktyczny ŚCO ma poprawić bardzo słabe statystyki. W województwie świętokrzyskim rocznie na raka piersi umiera ponad dwieście kobiet. Rak szyjki macicy zabija blisko czterdzieści. Na badania profilaktyczne zgłasza się tylko, co czwarta z uprawnionych pań. W krajach skandynawskich robi to blisko osiemdziesiąt procent kobiet. - To, co rozpoznajemy, to są bardzo często zmiany przednowotworowe, które jesteśmy w stanie wyleczyć – twierdzi prof. Stanisław Góźdź.

W sobotę busem Świętokrzyskiego Centrum Onkologii przyjadą mieszkanki Buska-Zdroju, a w sierpniu z Ostrowca Świętokrzyskiego.